Menü Kapat

Üniversite Tercihi İçin Altın Tavsiyeler

Üniversite Tercih Dönemi

Üniversite Tercih Dönemi İçin Önerilerimiz

Üniversite tercih dönemi yaklaşıyor. Bundan dolayı bazı önerileri sizin için aşağıda sıralayacağız.
2018 yılı hem üniversite sınav sisteminin hem de lise sınav sisteminin değiştiği bir yıl oldu. Bu tarz değişimlerde bazı sancıların ve aksaklıkların olması normal olsa bile eğitimin hatayı kabul etmediğini hepimiz biliriz. Çekmeköy’de hizmet veren Vefa Kurs VIP merkezi kurucusu Uzman Psikolog Zafer Özcan Bey ile Üniversite Tercih dönemini konuştuk. Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz yol haritamız aşağıdadır.

Üniversite Tercih tavsiyeleri

Vefa Kurs VIP Üniversite tercih döneminde siz öğrencilerimizin yanında olacak ve uzman kadrosuyla tercih işlemlerinde yardımcı olmaktan gurur duyacaktır.
Önerilerimiz;
1-Tercih ettiğiniz üniversitenin ve fakültenin teknik ve fiziki koşullarının iyi olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Amfi ve derslikler, laboratuvarlar, bilgisayar imkanları, mesleki uygulama laboratuvarları veya el becerisi geliştirmek için uygulama yapabileceğiniz imkanların olup olmadığına bakılması gerekiyor.
2-Üniversitenin akademik personelinin yeterli olup olmadığı çok önemli bir konudur. Kaç tane Prof. Doç. ve Yardımcı Doçent olduğu araştırılmalı. Sizlere bir şeyler katabilecek üniversiteler tercih edilmelidir. Örneğin; 150 öğretim üyesi bulunmakta, 90 tanesi profesör, zaman zaman değişen rakamlar olsa da bunun 40 tanesi doçent, geri kalanları ise doktor öğretim üyesi. Yaklaşık 210 civarında da öğretim elamanı var gibi somut kavramlar üzerinden gidilmeli. Eğer içinize sinmeyen bir konu olduğu taktirde tekrar sınava hazırlanma seçeneği de düşünülmelidir.
3-Öğrencilerin  her türlü eğitim olanağından maksimum düzeyde faydalanıp faydalanmadığı da bakmamız gereken bir konudur. Üniversitenin AR-GE çalışmalarına verdiği değer ve projelerinin de sorgulanması gerekir.
4-Şimdi örnek olarak bir üniversitenin Tıp Fakültesini ele alalım. Hemen her alanda yeterli düzeyde maketin mevcut olup olmadığı, tercih etmiş öğrencilerin dikiş atma, hasta muayene etme, hasta dinleme, gerekirse kalp masajı yapmaya kadar hemen hemen tüm uygulamaları yapabilecekleri mesleki uygulama laboratuvarlarının bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Bu örneği Hukuk Fakültesi ,Mühendislik  veya Öğretmenlik içinde düşünebiliriz.
5-Üniversite yeni bir projeye, çalışmaya başladıysa veya yeni bir bölüm açtıysa bunun profesyonel kadrosunu da bünyesinde barındırması gerekmektedir. Kervan yolda düzülür mantığıyla hareket edildiği taktirde başarının sağlanamayacağı bilinmelidir.
6-İnsanların meslek konusunda sizi farklı şekillerde yönlendirmelerine kulak asmayın. Çok kararsız kaldığınız taktirde uzman yardımı alabilirsiniz. Çekmeköy Madenler’ de kurs faaliyetlerini yürüten Vefa Akademi her alanda ücretsiz yardım ve destek sağlamaktadır.
7- Tercih edeceğiniz üniversiteden ve bölümden mezun olmuş kişilerle irtibata geçebilir detaylı sorularınızı sorabilirsiniz. Örneğin bu konuda forum sayfalarından veya sosyal medya platformlarından meslek sahibi kişiler bulunabilir.
8-Dil tercihi de çok önemli bir kriterdir. Bölümünüz hangi dilde eğitim veriyor bunun size hangi avantajları sağlayacağından emin olmalısınız. Yabancı dil konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız yabancı dil ile eğitim veren bir bölüme gitmenin size bazı dezavantajlar sağlayacağını unutmayın.
9-Pek çok şehirde, iyi eğitim veren üniversite bulmak çok zor olabilir. Sadece kendi yaşadığınız şehir veya okulun bulunduğu şehir çok güzel diye o üniversiteyi tercih etmeyin. Bu size olumsuz yansıyacaktır. Bu konuda da uzman desteği alabilirsiniz.
10-Son olarak şunu söylemem gerekecek. Sırf havalı bölüm diye hayaliniz de bile olmayan bir bölüme gitmeyin. İdealleriniz olsun ve o idealleri gerçekleştirmek için yaşayın. Anne baba veya arkadaş ortamından dolayı ömür boyu yapacağınız bir mesleği seçmeyin. Kesinlikle hayallerinizin peşinden gidin ki mutlu olasınız.

Zafer Özcan-Arslan Kocatepe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir