Menü Kapat

Liselere Kayıt İşlemleri

MEB liselere geçiş ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı.Belirlenen kılavuza göre tercihler 2-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak ve sonuçlar 30 Temmuz 2018 günü ilan edilecek.

Biz Çekmeköy’ün en iyi dershanelerinden biri olarak bu süreçte öğrencilerimize kılavuzluk edecek ve onların yanında olacağız.

çekmeköy vip butik kurs

2018 LGS sınavında tam puan yapan öğrenci sayısı 18 olarak belirlendi.Sınavın zor geçmesinden dolayı Matematikten 6 yanlışı olan bir öğrencinin bile herhangi bir Fen Lisesi’ne yerleşebileceği söylenenler arasında.Örneğin geçen yıl 500 tam puan yapan öğrenciyi alacağını duyuran Robert Koleji bu yıl 450 puanla öğrenci alacak.Fransız liselerinin ise taban-tavan puanları 410 ile 390 arasında değişiyor.

TERCİH EKRANI

Öğrencilerin karşısına bilgisayar ortamında 3 ekran gelecek.İlk olarak Yerel Yerleştirme sonra LGS puan durumuna göre yerleştirme en sonda pansiyonlu okul tercih ekranı gelecek.Yerel yerleştirme de ilk 3 okul kayıt bölgesinden seçilecek ama toplamda 5 okul yazılabilecek.

TERCİH SAYISI

Öğrencilen toplamda 15 tercih yapabilecek.Bunların 5 tanesi kayıt blgesinden diğer 5 tanesi LGS sınavına girdiyse sınavla alan okullardan diğer 5 tercihte pansiyonlu okullardan olacak.Biz Çekmeköy Vefa Kurs VIP olarak daha önceki bir yazımızda sınavla öğrenci alacak proje okullarını yayınlamıştık.

SINAVA GİREN ÖĞRENCİLERİN TERCİHLERİ

Vefa Akademi olarak bu konuyu da araştırdık ve sizlerin bilgisine sunuyoruz.LGS sınavına giren öğrencilerde öncelikle Yerel Yerleştirme ile kayıt alan okullara tercih yapmak zorunda.Bunu yapmadıkları takdirde merkezi sınavla öğrenci alan okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLERİN DURUMU

Yerel yerleştirmelerde okulların hangi kayıt alanında olduğu farklı renklerle belirtilecek.Bunlar yeşil,mavi ve kırmızı renkler olarak belirlendi.Yerleşme ihtimali en yüksek olanlar yeşil renk olanlar olacak.
Yeşil:Öğrencinin kaydının bulunduğu adresteki en yakın okulları gösterecek.
Mavi:Komşu bölge kayıt alanını gösterecek.
Kırmızı:Bu renk ise diğer alanları gösterecek.

BEN İSTEMEDİĞİM OKULA YERLEŞME İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR MİYİM?

Evet bu soruyu duyar gibiyiz.Çekmeköy’de ders veren birçok kurum arasında olan ve bu konuda uzman bir kadroya sahip olan kurumumuz bu konuda da bir araştırma yaparak siz değerli öğrenci ve velileri bilgilendirmek istedi.
Yerel yerleştirme tercih işlemlerinde kayıt bölgesinden olmak şartıyla öğrenciler aşağıdaki okul türlerinde 3 okul seçebilecek
  • Anadolu Lisesi
  • Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  • Anadolu İmam Hatip Lisesi

LGS İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLARIN YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Öğrenciler LGS puan üstünlüklerine göre okullara yerleştirilecek.Eğer öğrenci LGS ile bir okula yerleşirse yerel yerleştirme sonuçları ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak.

ÖZEL OKULLARIN DURUMU

Özel okullar da kayıt işlemlerini 27 Haziran 2018-13 Temmuz 2018 arasında yapacak.Sınavla öğrenci alacak özel okullar 27 Haziran 2018 tarihinde taban puanlarının duyurusunu yaptı.Bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN DUYURULACAK?

Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecek.Bu tarihte okullarda olan boş kontenjanlarda açıklanacak.Nakil dönemi ise 6 Ağustos 2018-10 Ağustos 2018 arasında yapılacak.

NAKİL İŞLEMLERİ

Merkezi okul yerleştirmesinden sonra 4 defa nakil işlemi yapılacak.Her nakil işleminde öğrenciler;
  • 3 adet yerel yerleştirme ile alan okul
  • 3 adet merkezi sınavla alan okul
  • 3 adet pansiyonlu alan okul
olmak üzere 9 tercih yapabilecek.
Yeni tercih döneminin herkese hayırlı olmasını diliyoruz.Çekmeköy Vefa Akademi olarak öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir