Menü Kapat

Adaylar sınav yerini daha rahat bulacak

Her yıl televizyonlarda sınav günü en çok karşılaştığımız şey adayların sınav yerlerini bulamaması ve sınava geç kalmalarıdır.ÖSYM bunun önüne geçmek için yeni bir yeniliğe imza atarak sınav yerinin konumunu gösteren QR kod sistemine geçti.

QR Kod Nedir: Japon bir firma tarafından bulunan QR Kod çift boyutlu bir barkod okuma sistemi olarak bilinir.Baş harflerini Quick Response den alan QR ingilizce de Çabuk Tepki anlamına gelmektedir.Türkçe de de daha çok Kare Kod olarak bilinmektedir.
ÖSYM sınava geç kalmaların önüne geçmek için aday giriş belgelerine sınav giriş yerlerinin konum bilgilerinin yer aldığı QR kod sistemine geçeceğini duyurdu.
Bu sayede adaylar sınava girecekleri okul binasının tüm navigasyon bilgilerine ulaşabilecek.Özellikle İstanbul,Ankara,izmir gibi büyük şehirlerde sınava gecikme daha fazla olmaktadır.En büyük sebebi ise şehin tüm konumuna hakim olamayan adaylar giriş binalarını bulmakta zorlanmaktadır.Eğer daha önceden okulunu görmeye de gitmediyse sabah sınava stresle başlama riski oluşmaktadır.
ÖSYM Başkanlığı bu sayede;
Adayların ve sınav görevlilerinin gecikmelerini önlemeyi planlamaktadır.
Adaylar cep telefonlarıyla sınav giriş belgesi üzerindeki kodu okutarak bu hizmetten kolayca yararlanabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir